Ο Max Verstappen κερδίζει το Grand Prix της Formula 1 στη Σαουδική Αραβία στις 27 Μαρτίου 2022

0 633

Ο Max Verstappen κέρδισε το Grand Prix του Φόρμουλα 1 από τη Σαουδική Αραβία, 27 Μαρτίου 2022. Οι οδηγοί της Ferrari Charles Leclerc και Carlos Sainz συμπληρώνουν το βάθρο. Ο Λιούις Χάμιλτον τερμάτισε στη 10η θέση, τελευταίος σε βαθμούς.

Μεταξύ του παγκόσμιου πρωταθλητή, Max Verstappen, και του οδηγού της Ferrari, Charles Leclerc, μια πραγματική αντιπαλότητα φαίνεται να αναδύεται στη σεζόν της Formula 2022 του 1. Όπως και στο πρώτο στάδιο στο Μπαχρέιν, οι δυο τους συμμετείχαν σε μια θεαματική μονομαχία για τη νίκη. Αυτή τη φορά, ο Ολλανδός κέρδισε την υπόθεση.

Grand Prix Formula 1 της Σαουδικής Αραβίας

Ο Sergio Perez δεν ήταν σε καλή μέρα σήμερα, χάνοντας συχνά τα πόδια του στον λασπωμένο γήπεδο. Ο Τσέκο κράτησε τη θέση του μπροστά στον Σαρλ Λεκλέρκ. Ο συμπαίκτης του Μαξ Φερστάπεν είχε επίσης τέλειο ξεκίνημα, καταφέρνοντας να προσπεράσει τον Κάρλος Σάιντζ και να περάσει στην τρίτη θέση.

Στον 16ο γύρο, ο Λατίφι χτύπησε στο στηθαίο και το αυτοκίνητο ασφαλείας πήγε στην πίστα για πέντε γύρους. Οι Leclerc, Verstappen και Sainz μπήκαν στα pits και πέρασαν στον σκληρό δίσκο, προσπερνώντας τον Sergio Perez που μπήκε στο pit λίγο πριν το περιστατικό με τον Latifi. Ο Καναδός έπρεπε να τα παρατήσει, αλλά ευτυχώς είναι καλά.

Το Tours 36-38 παρείχε πραγματικά ασύλληπτες εικόνες. Στους τρεις γύρους, όχι λιγότεροι από τρεις πιλότοι τα παράτησαν. Οι κινητήρες στα μονοθέσια των Fernand Alonso και Daniel Ricciardo και τα δύο μονοθέσια είχαν κολλήσει στην πίστα και ο Valtteri Bottas δεν έφυγε από τα πιτ. Οδήγησε πίσω από το αυτοκίνητο ασφαλείας μέχρι τον γύρο 41.

Μετά τον επαναληπτικό είχαμε ένα εξαιρετικό τουρνουά μεταξύ του Charles Leclerc και του Max Verstappen, που ολοκληρώθηκε υπέρ του Ολλανδού. Ο ισχύων παγκόσμιος πρωταθλητής προσπέρασε τους Μονεγάσκους στον 47ο γύρο και εξασφάλισε την πρώτη του νίκη στη σεζόν.